Noorena ja õpingute ajal on raseduse planeerimisest tähtsamaid asju, millele mõelda. Selles peatükis on lühidalt kokku võetud mõned põhitõed, millega arvestada siis, kui õige aeg kätte jõuab, ning kuidas oma viljakust juba praegu hoida.
Rasedaks jäämine on loomulik ja nauditav protsess, mille juures ei tasu etteruttavalt üle mõelda. Siin on peamised soovitused, kui on kavas rasedust kavandama hakata.
Hoia oma tervist. Liigu mõõdukalt, söö tasakaalustatult, väldi liigset stressi, alkoholi ja suitsetamist.
Rasedusaegsete vitamiinide tarvitamine on peamiselt sisetunde küsimus. Foolhapet võiks aga rasedust planeerides ja esimesel trimestril kindlasti juurde võtta, sest see aitab vähendada lootel neuraaltoru väärarengute tekke riski.
Rasestumise tõenäosus ei ole kuu vältel igal ajal samasugune. Igakuiselt on rasestumise tõenäosus umbkaudu 20–25%. Munaraku viljastumiseks peab toimuma ovulatsioon ja järgneva 24 tunni jooksul seemnerakk selle viljastama. Seega tuleks õppida tundma oma keha ja menstruaaltsüklit.
Kui ühtki rasestumisvastast meetodit ei kasutata, on ühest vahekorrast rasestumise tõenäosus 15%.
Ämmaemand Kelli Kade räägib raseduseelsete testide tegemisest. Ovulatsioonitestid võib raseduse planeerimise juures abiks võtta pigem siis, kui nn triipude püüdmine on veninud oodatust pikemaks.
Enne rasestumist saab ämmaemandalt küsida nõu ja abi, aga ka sõeluuringut läbida või raseduse planeerimise vereanalüüside paketiga terviseseisundit hinnata.
Mehe esmane roll raseduse tekkimise juures on juba selge, kuid sellega mehe osalus ei piirdu. Mehe toetus raseduse ajal on oluline ja teineteist lähendav. Nii saab alguse pereks kasvamine.
“Statistiliste andmete järgi õnnestub rasestumine kolme kuu jooksul umbes 57%-l, 6 kuu jooksul 72%-l, 12 kuu jooksul 85%-l ning 24 kuu jooksul 94% paaridest,” on kirjas ämmaemand Silja Staalfeldt-Rahumäe artiklis.
Peale haiguste on raseduse tekke toetamise juures suur roll elustiilil. Rasestumist võivad takistada liigne stress, suur füüsiline koormus, üle- või alakaal ning mõningad ravimid.
Pärast rasedustestil kahe triibu nägemist tekib küsimus, millal minna arstile ja mis edasi saab. Vaata videost lähemalt!
Barkeri hüpoteesi järgi mõjutavad ema haigused, tervis ja toitumine ka tulevase lapse tervist.
Rasedus ei ole alati planeeritud. Vaata videost, kuidas ämmaemand üllatusega toime aitab tulla.
Vaata kõiki raseduse planeerimise videoid siit:
Kontrolli oma teadmisi! Avatud kõigile!
Autorid ja teostus
Pildid ja illustratsioonid