1.6. Rasestumisvastased vahendid

Ligikaudu iga viies 15-aastane on olnud seksuaalvahekorras ja 18. eluaastaks on iga teine noor alustanud seksuaaleluga. Selles vanuses pole püsisuhe ja rasestumine enamasti eesmärgiks, mistõttu on oluline kaitsta end raseduse ja suguhaiguste eest. Pereplaneerimine ja rasestumisvastaste vahendite kättesaadavus vähendab teismeliste rasedusi, soovimatuid rasedusi ja ohtlikke aborte, vastsündinute, laste ja emade haigestumisi ja suremust ning aitab vältida HIV/AIDS-i jt sugulisel teel levivaid haiguseid. Seksuaalne riskikäitumine seevastu, nagu rasedusvastaste vahendite mittekasutamine või suur partnerite arv, võib viidata mitmesugustele probleemidele (nt seoses kodu või minapildiga).

Rasestumisvastased vahendid ehk kontratseptiivid hoiavad ära raseduse tekke. Tänapäeva ühiskonnas on valdav seisukoht, et igal inimesel peab olema õigus ja võimalus oma laste arvu ja sünnitamise aega planeerida. Seepärast peab ohutu rasedusest hoidumise võimalus olema kättesaadav kõikidele, kes seda vajavad – sõltumata soost, vanusest või mistahes muust inimesi eristavast tunnusest.

Rasestumisvastaste vahendite tõhusus põhineb munaraku valmimise ja vabastamise ehk ovulatsiooni takistamisel; seemnerakkude takistamisel jõuda munarakuni ja/või viljastunud munaraku takistamisel emakaseinale kinnituda. Erinevate meetodite efektiivsust mõõdetakse Pearli indeksiga. See näitab raseduste arvu ühe aasta jooksul 100 naise kohta, kes antud meetodit kasutavad. Mida väiksem on indeks, seda väiksem on võimalus seda meetodit kasutades rasestuda. Tavakasutajatele arvutatakse Pearli indeks ümber protsentidesse, millest on lihtsam aru saada.
Iga meetodi tõhusust mõjutab ka “tavakasutamine” ja “õige kasutamine”. Nimelt, inimlikult tuleb ikka ette, et vahendit unustatakse õigel ajal kasutada (vahetada, võtta, peale panna). Lühiajaline hajameelsus aga vähendab rasestumisvastast tõhusust.

Tegelikkuses pole ideaalset rasestumisvastast meetodit olemas, sest igal meetodil on oma eelised ja puudused. Oluline on meetodi valikul olla teadlik ka võimalikest kõrvalnähtudest, kuna see on peamine põhjus, miks rasestumisvastaste vahendite kasutamine katkestatakse.
Kuna inimesed on erinevad, ei saa öelda, et üks vahend sobib kõigile. Rasestumisvastase vahendi valikul tuleb arvesse võtta partnerite arvu (püsisuhe või sageli vahetuvad partnerid), seksuaalvahekordade tihedust (mitu korda päevas kuni kord kuus), kaasuvaid haigusi (diabeet, erivajadus jne), hinnatundlikkust, kohusetunnet jpm.

Abiks valimisel

Eestis saab rasestumisvastase vahendi valimiseks abi noorte nõustamiskeskusest, kus teenus on kõigile kuni 26-aastastele tasuta ning kättesaadav, (ka alla 16-aastastele). Lähim nõustamiskeskus:

Ämmaemand Kelli Kade julgustab õpilasi naistearsti visiidile tulema intiimpiirkonda puudutavate küsimuste puhul.

*Edetabeli järjekord põhineb sellel, kui tõhusalt kaitseb vahend raseduse eest tavakasutamisel (vahend jäi õigel ajal paigaldamata, ununes jmt).

Tõhusateks rasestumisvastasteks meetoditeks loetakse korrektset kondoomi kasutamist, hormonaalseid meetodeid, emakasisest vahendit ja steriliseerimist.

Füsioloogiline meetod, ebajärjekindel kondoomi kasutamine ja spermitsiidi kasutamine ei ole tõhusad meetodid ning seetõttu on need täiesti ebasobivad neile, kes raseduse korral otsustaks abordi kasuks.

Katkestatud suguühet (coitus interruptus) ei loeta rasestumisvastaseks meetodiks ja see ei peaks kuuluma haritud inimese teadliku valiku hulka.

Kust leida ravimite kohta õiget infot?

Võimalik, et Sulle pakub huvi ka see, kui palju vahend maksab. Toote maksumuse kohta leiad infot SIIT (sisesta otsingusse sobiva ravimi nimetus).

NB! Kui soovid toote infolehte lugeda, siis sisesta ravimi nimetus siia otsingusse:

Barjäärimeetodid

Kondoom ehk “kumm”


Kondoom on õhukesest materjalist “kott”, mis takistab kehavedelike ning seemnerakkude sattumist partneri organismi. See on ainus rasestumisvastane vahend, mis kaitseb nii raseduse kui ka sugulisel teel levivate haiguste eest.

Kondoom avamata pakendis
Rohkem infot:

Esimesed kondoomid tehti linasest riidest või loomapõiest. Pikalt olid kondoomid seadusega keelatud. Veel 19. sajandi lõpus olid feministid kondoomide vastu, kuna meetodi kasutamist kontrollisid mehed. Täna on pöörduvatest meetoditest kondoomi kaasaskandmine ja kasutamine ainus rasestumisvastane meetod, mille puhul ka mees saab vastutuse võtta ning korrektne rasestumisvastane toime ei sõltu peaasjalikult naisest ja tema kohusetundlikkusest.

Enamus kondoome on eelnevalt libestatud ja neid on erinevast materjalist. Seetõttu võib üldistavalt öelda, et kondoomid sobivad kõigile. Meditsiinilised riskid peaaegu puuduvad. Väga harva võib esineda lateksiallergiat, sel puhul on soovitav kasutada polüuretaanist kondoome. Ärritust võib nii naisel kui mehel tekitada ka kondoomi libestusaine.

Tasub teada!

Õlipõhised libestid ja õlid muudavad kondoomi hapraks, nt beebiõli hävitab 95% kondoomi tugevusest viie minuti jooksul. Samuti kahjustab kondoomi maapähkliõli, kookosõli, vaseliin, päikesekaitse- ja kehakreem, mõned vanni- ja massaažiõlid ja ka mõned seentevastased tupekaudselt kasutatavad ravimid. Seevastu vesi või veepõhised libestid, glütseriin ja silikoonlibestid kondoomi ei kahjusta.

Muide, naturaalne latekskumm on biolagunev. Siiski on õhukeseks töödeldud kondoomidele lisatud teisi aineid, mistõttu kondoomid keskkonnasõbralikkusega ei hiilga. Looduses ei lagune ka lateksiallergikutele mõeldud polüuretaanist kondoomid.

Kondoomi efektiivsus on õigel kasutamisel 98% ning tavapärasel kasutamisel ~82%.

ning tavapärasel kasutamisel 85-87%.

Põhilised kasutusvead kondoomi kasutamisel:

 • kondoomi ei kasutata iga vahekorra ajal
 • suguelundite kokkupuutumine enne kondoomi pealepanekut
 • suguelundite kokkupuutumine pärast kondoomi eemaldamist
 • kondoomi mahalibisemine pärast erektsiooni kadumist
 • sperma lekkimine kondoomist peenise väljatõmbamisel
 • kondoomi rebenemine
 • ebaõige paigaldamine või eemaldamine
 • aegunud/valesti hoiustatud kondoomi kasutamine
Eelised ja võimalikud probleemid
 • kergelt kättesaadav
 • suhteliselt odav
 • lisaks rasestumisvastasele kaitsele, kaitseb kondoom ainsana ka suguhaiguste eest
 • nii naine kui mees saavad vastutada kondoomi olemasolu ja kasutamise eest
 • mõju viljakusele puudub (st rasestumine on võimalik kohe, kui kondoomi ei kasutata)
 • puuduvad kõrvaltoimed
 • vajalik ainult seksides (ei vaja eelnevat ettevalmistust)
 • sobib kasutamiseks nii vaginaal-, anaal- kui oraalseksi ajal

Võimalikud probleemid:

 • kondoomi peale panemine vähendab vahekorra spontaansust
 • peenise tundlikkus väheneb. Siiski, tänapäevaste õhukeste kondoomidega on tundlikkuse muutus minimaalne ning võib olla eeliseks, kui seksuaalvahekorda soovitakse pikendada
 • kondoom võib maha libiseda või rebeneda (väga harva).

Kust vahendit saab?

E-poest saab kondoome osta ja lisaks on kondoomid saadaval nii poes kui apteegis.

Sisemine ehk naiste kondoom

Põhimõte seisneb selles, et naiste kondoom sisestatakse maksimaalselt 6-8 tundi enne vahekorda tuppe ning jälgitakse, et suguti ei satuks kondoomi ja tupe vahele. Juhul kui kondoom surutakse vahekorra ajal liiga sügavale tuppe, tuleb see sõrmedega välja õngitseda ning kindlasti kasutada lisakontratseptsiooni. Naistekondoom on välispidisest kondoomist kallim. Eestis toodet ei turustata.

Spermitsiid

Tegemist on keemilise ainega, mis sisestatakse tuppe ning see lagundab sinna jõudnud seemnerakud. Eestis on müügil bensalkooniumkloriidi sisaldavad tooted, mille koostises olev bensalkooniumkloriid hävitab seemneraku võime liikuda lagundades viburi ning seejärel laguneb ka seemneraku pea. Vaginaalküünla toime algab 10 minuti pärast ja kestab neli tundi, vaginaalkreemi toime algab koheselt ja kestab kümme tundi.

Spermitsiid
Rohkem infot

Spermitsiidi kasutatakse lisakaitsena kondoomile või pessaarile (pessaar on lateksist õhuke kausike, mis asetatakse tupe ülaosasse emakakaela ette; Eestis seda ei turustata). Üldjoontes ei soovitata spermitsiidi kasutada ainsa rasestumisvastase vahendina tema madala efektiivsuse (~70-80%) tõttu. Samuti võib sage kasutamine põhjustada ärritust. Vahend võib olla sobiv neile, kes rasestumise korral on valmis sünnitama.
Spermitsiidi tõhusaks toimimiseks ei tohi enne ega pärast vahekorda suguelundeid seebiga pesta.
Genitaalpiirkonna puhastamiseks on lubatud kasutada puhast vett või spetsiaalset pesemisvahendit, mis seepi ei sisalda. Spermitsiidi ei soovitata kasutada menstruatsiooni ajal ega koos teiste vaginaalsete ravimitega.

Eelised ja võimalikud probleemid
 • Kasutatakse ainult suguühte korral
 • Sobib imetamisperioodil, kuna mõjub lokaalselt ja ei imendu verre ega rinnapiima
 • Hormoonivaba

Võimalikud probleemid:

 • Sagedasel kasutamisel (üle kahe korra päevas) võib põhjustada ärritust
 • Ei tohiks kasutada ainsa kontratseptiivina, sest on vähetõhus
 • Tuleb jälgida spermitsiidi sisestamisest kulunud aega

Kust vahendit saab?

Eestis on apteegi käsimüügis saadaval tupekreem ja vaginaalküünlad.

Eestis saadavalolevad hormonaalsed rasestumisvastased meetodid on järgmised:

 1. Kombineeritud rasestumisvastased vahendid: tabletid ehk pillid, plaaster ja tuperõngas
 2. Ainult kollaskehahormooni sisaldavad tabletid ehk minipillid
 3. Süstitav kollaskehahormooni sisaldav pikaajaline preparaat
 4. Postkoitaalsed ehk hädaabi ehk SOS pillid

A. Kombineeritud rasestumisvastased vahendid ehk pillid, plaaster ja tuperõngas

Pillides, plaastris ja tuperõngas on “kombineeritud” kahte sünteetilist naissuguhormooni östrogeeni (etünüülöstradiool) ja gestageeni (ka progestogeen ehk progestiin ehk kollaskehahormoon).
Rasestumisvastase toime aluseks on kolm mehhanismi:
1. Hüpotaalamus-hüpofüüs-gonaadid süsteemis tagasiside blokeerimine, mille tulemusel pärsitakse follikulogenees ja ovulatsioon.
2. Emakakaela lima muutumine paksuks ja viskoosseks ning seega spermatosoididele raskesti läbipääsetavaks.
3. Emaka limaskesta ehk endomeetriumi õhenemine – endomeetrium on vähese sekretoorse aktiivsusega ja selles ei toimu tsüklilisi muutusi.

Tänu mitmesuunalisele toimele on need preparaadid ülimalt tõhusad – korrektsel kasutamisel esineb 0,1 rasedust saja kasutaja kohta aastas. Unustamise ja muude vigade tõttu võib tõhususeks lugeda umbes ~91%.
Tervisest tingitud vastunäidustuste puudumisel võib tänapäevaseid kombineeritud hormonaalseid preparaate kasutada alates teismeliseeast kuni menopausini.

Pillid

Pille tarvitatakse üldjuhul järjest 21 päeva ning sellele järgneb 7 pillivaba päeva. Esimene pill võetakse menstruatsiooni esimesel päeval, sest siis on tagatud rasestumisvastane kaitse juba sama tsükli jooksul. Pillivabal perioodil tekib menstruatsioonitaoline vereeritus. Pille tuleb võtta iga päev samal kellaajal, kuid kuni 12-tunnine kõikumine ei vähenda toimet. Üle 12-tunnise hilinemise korral tuleks järgneva nädala jooksul kasutada lisaks kondoomi.
Osa tablette on müüdaval 28-tableti kaupa — sel juhul on osa tablettidest ilma toimeaineta ning nende võtmise eesmärk on selles, et vähendada vaba nädalaga seotud unustamist.

beebipillid

Vaata ka mis on minipillid!

Minipille peab kasutama väga regulaarselt, iga päev!

Rasestumisvastane plaaster

Kasutamist alustatakse esimesel menstruatsiooni päeval. Pakendis on kolm plaastrit – üks plaaster asetatakse iga nädal puhtale, kuivale nahale. Seejärel on üks plaastrivaba nädal, mille jooksul tekib menstruatsioonitaoline veritsus, rasestumisvastane toime aga säilib.
Plaastri võib panna õlale, turjale, alakõhule, tuharale. Rindadele plaastrit panna ei tohi. Uus plaaster tuleb panna eelmisest erinevasse kohta.

rasestumisvastane plaaster

Tuperõngas

 

Tuperõngas pannakse tuppe menstruatsiooni esimesel päeval. Asetamine on sarnane tampoonide kasutamisega – rõngas peab olema nii kõrgel, et selle olemasolu ei tunne. Ühes rõngas sisaldub toimeainet kolmeks nädalaks. Kolm nädalat on rõngas tupes ja siis tehakse seitsmepäevane paus – rasestumisvastane toime säilib, tekib menstruatsioonitaoline veritsus. Samal ajal võib tampoone kasutada.

Uus rõngas asetatakse tuppe täpselt samal nädalapäeval ja kellaajal, mil eelmine sai ära võetud. Kui rõngas peaks iseeneslikult väljuma, tuleb ta lihtsalt koheselt tagasi panna. Rasestumisvastane toime säilib, kui rõngata aeg pole pikem kui kolm tundi.

tuperõngas
Kombineeritud hormoonvahendite eelised:

• on väga tõhusa rasestumisvastase toimega (>99%)
• hoiavad ära emakavälise raseduse, (kuna ei toimu ovulatsiooni)
• kasutamine pole seotud seksuaalvahekorraga
• on pöörduv meetod, viljastumisvõime taastub kiiresti
• vähenevad menstruaaltsükliga seotud häired (väheneb menstruaalvere hulk, PMS)
• menstruatsioonid ilmuvad alati pilli-, plaastri- või tuperõnga vabal nädalal ja nende esinemist
saab vajadusel edasi lükata
• väheneb:
− rauavaegusaneemia esinemissagedus,
− akne ja hirsutism,
− healoomuliste rinnanäärme haiguste esinemise risk,
− healoomuliste munasarjatsüstide esinemine,
− risk endomeetriumi- ja munasarjavähi tekkeks,
− risk kolorektaalvähiks.
• esineb soodne toime kilpnäärme üle- või alatalitlusele
• oletatavalt positiivne toime reumatoidartriidile
• väheneb risk haigestuda ägedasse ülemiste suguteede põletikku, kuna emakakaelalima
muutub nii mikroobidele kui spermatosoididele raskemini läbipääsetavaks
Nii suguteede põletikud kui emakaväline rasedus võivad saada viljatuse põhjuseks – seega aitavad kombineeritud vahendid kaasa viljakuse säilimisele.
NB! Hormonaalsed rasestumisvastased meetodid ei kaitse seksuaalsel teel ülekantavate haiguste eest! Selleks on tarvis kasutada kondoomi.

Kombineeritud hormoonvahendite võimalikud probleemid:
 • Pillide tarvitamist peab igapäevaselt meeles pidama
 • Esimestel kasutuskuudel võib esineda iiveldustunnet, rindade hellust, tursetunnet, meeleolukõikumisi – kõik see pole ohtlik ja tavaliselt need kõrvalnähud mööduvad kahe-kolme kasutuskuu jooksul. Sagedasem kõrvalnäht esimesel paaril kasutuskuul on ebaregulaarne vähene veritsus 
 • Kombineeritud hormonaalsete meetodite kasutamisel on riskid seotud kardiovaskulaarsete haiguste (infarkt, insult), pahaloomuliste kasvajate ja maksahaigustega.

Müüdid: kas pillid teevad paksuks?

Pillide, plaastri, tuperõnga kaalutõstev toime ei ole tõendust leidnud. Kasutamise alguses võib esineda vedelikupeetust. Osal kasutajatest kaal langeb. Kui on märgatav anaboolne efekt, tuleks valida teise koostisega (östrogeendominantne) preparaat.

Kas karvad hakkavad kasvama?

Pillidel pole karvakasvu soodustavat toimet. Uute gestageenidega madaladoosilised pillid mõjuvad soodsalt nahale ja vähendavad meessuguhormoonidest tingitud probleeme (nt akne).

Kas "seksiisu" kaob?

Mõnel kasutajal võib esineda veres toimiva meessuguhormooni taseme langus, (kuna suureneb suguhormooni siduva globuliini hulk). Sellisel juhul kaasneb iha langusega üldine initsiatiivitus ja jõuetus. Tuleb valida madalama hormoonitasemega pill või vahetada pillid plaastri või tuperõnga vastu.

Kas hormonaalsed meetodid põhjustavad viljatust?

Tõhusate hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamisel väheneb vajadus abortide järgi, ei esine emakavälist rasedust ega funktsionaalseid munasarjatsüste ja väheneb risk sugulisel teel levivate haiguste levimiseks ülemistesse suguteedesse – kõik need toimed aitavad kaasa viljakuse hoidmisele.

Kas hormonaalsed meetodid põhjustavad vähki?

Väheneb risk mitmete vähipaikmete osas. Seos vähiga on minimaalne ja põhjuslik seos pole tõestatud.

Kes ei saa kasutada kombineeritud hormonaalseid meetodeid?

Kombineeritud hormonaalne meetod pole sobiv naistele, kellel on

probleeme verehüübimisega

insult või mõni muu arterit kitsendav haigus

perekonnas esinenud trombe

südamedefekt või südamehaigus, sealhulgas kõrge vererõhk

raskekujuline migreen

rinnavähk

sapipõie või maksahaigus

diabeet

suur ülekaal (KMI >30)

Kombineeritud hormonaalsed vahendid on saadaval apteegis arsti (perearst, naistearst, noorte nõustamiskeskuse arst) retsepti alusel. Need kuuluvad haigekassa soodusravimite nimekirja. Arst saab korraga välja kirjutada retseptid kuueks kuuks.

 

 

B. Minipillid ehk ainult kollaskehahormooni sisaldavad tabletid

Minipillides kasutatavad gestageenid on levonorgestreel, noretisteroon või desogestreel. Eestis on saadaval vaid desogestreeli sisaldavad minipillid nimetusega Cerazette, Delamonie ja Desirett.

Kuidas toimib?
Minipillide rasestumisvastase toime aluseks on:
• Emakakaela lima muutumine paksuks ja viskoosseks ning seega spermatosoididele raskesti läbipääsetavaks.
•    Ovulatsiooni pärssimine enamikes tsüklites
• Endomeetriumi omaduste muutumine selliselt, et viljastatud munaraku pesastumine on häiritud.

beebipillid

Kui minipille kasutatakse nii nagu ette nähtud, on nad peaaegu sama tõhusad kui kombineeritud pillid – võimalik on üks rasedus 100 kasutaja kohta aastas (tõhusus 99%).

Kasutamine

Kui minipille kasutatakse nii nagu ette nähtud, on nad peaaegu sama tõhusad kui kombineeritud pillid – võimalik on üks rasedus 100 kasutaja kohta aastas (tõhusus 99%).

Minipillide kasutamist tuleb alustada menstruatsiooni esimesel päeval. Minipille tuleb tarvitada pidevalt, iga päev, ilma 7-päevase pausita. Tablett tuleb sisse võtta võimalikult samal kellaajal. Kasutamisel pole vanuspiiri – kasutada võib teismeliseeast kuni menopausini.

Minipillide eelised ja võimalikud probleemid

Eelised:

 • Minipille saavad kasutada naised, kellel esinevad kõrvaltoimed või vastunäidustused kombineeritud
  preparaatide kasutamisel nende östrogeense komponendi tõttu (vere hüübimist mõjutavad haigused, kõrge vererõhk, diabeet, ülekaal, migreen).
 • Minipille saab kasutada ka rinnaga toitmise perioodil.

Võimalikud probleemid:

 • Minipille peab kasutama väga regulaarselt, iga päev
 • Sage, ebamugav, kuid ohutu kõrvaltoime on vähene ebaregulaarne veritsus. Pikemaaegsel kasutamisel võib menstruatsioon ära jääda (see pole tervisele ohtlik, aga võib põhjustada asjatut muretsemist)
 • Kasutamise alguses võib olla tursetunnet, iiveldust, akneprobleemi, meeleolumuutusi
Kes ei saa minipille kasutada?

Minipille ei saa kasutada, kui on äge või krooniline maksahaigus või hiljuti on olnud venoosne tromboos.

Kust vahendit saab?
Need on apteegis müügil retseptiravimina (retsepti saab perearstilt, naistearstilt või noortekeskuse arstilt) ja kuulub haigekassa soodusravimite nimekirja.

Implantaat

Kollaskehahormooni saab manustada ka lihasesisese süstina. Rasestumisvastane implantaat paigaldatakse õlavarre siseküljele vahetult naha alla maksimaalselt kolmeks aastaks. Implantaat eritab iga päev vereringesse väikeses koguses naissuguhormooni (etonogestreel).

See on väga efektiivne kasutajast sõltumatu rasestumisvastane meetod – selle kasutamisel rasestub aasta jooksul vähem kui üks naine 1000-st.

implantaat
Kuidas toimib?

Implantaat aitab vältida rasedust emakakaela lima spermatosoididele läbipääsmatuks muutmise teel ning pärsib mõnedel naistel ka ovulatsiooni. See on väga efektiivne kasutajast sõltumatu rasestumisvastane meetod – selle kasutamisel rasestub aasta jooksul vähem kui üks naine 1000-st. Implantaadi eemaldamise järel taastub viljakus enamasti 3–4 nädala jooksul. Esmakordsel paigaldamisel võib implantaadi ümbrusesse tekkida verevalumeid, hellust või turset.

Menstruatsioonid võivad muutuda ebaregulaarseks, kergemaks, raskemaks või pikemaks. Levinud kõrvaltoime on ka see, et menstruatsioon lakkab (amenorröa). See pole kahjulik, kuid seda on hea teada enne implantaadi kasuks otsustamist.

Eelised ja võimalikud probleemid

Eelised:

 • mõju kestab 3 aastat
 • see ei katkesta seksi
 • sobib, kui kasutada ei saa östrogeenil põhinevaid rasestumisvastaseid vahendeid, näiteks kombineeritud rasestumisvastaseid tablette, rasestumisvastaseid plaastreid või tuperõngast
 • seda on ohutu kasutada rinnaga toitmise ajal
 • viljakus normaliseerub kohe, kui implantaat on välja võetud
 • see võib vähendada raskeid menstruatsioone või menstruaalvalu

  Võimalikud probleemid:

 • esimestel kuudel võivad esineda ajutised kõrvaltoimed, nagu peavalu, iiveldus, rindade hellus ja meeleolu kõikumine
 • menstruatsioonid võivad olla ebaregulaarsed või täielikult katkeda
 • võib tekkida või süveneda akne
 • selle paigaldamiseks ja eemaldamiseks on vaja väikest protseduuri
 • see ei kaitse sugulisel teel levivate nakkuste eest, mistõttu tuleb vajadusel kasutada ka täiendavaid rasestumisvastaseid vahendeid (näiteks kondoom)

Kust vahendit saab?
Apteegis on müügil retseptiravimina.

SOS-pille kasutatakse pärast vahekorda, mis toimus ilma rasestumisvastaseid vahendeid kasutamata, toimus vägivaldne seksuaalvahekord või kui kasutatav meetod “vedas alt”.
Eestis müüdavad SOS-pillid sisaldavad ainult gestageeni (levonorgestreeli (LNG)) ning on apteegi käsimüügis.

Summaarselt on see meetod 98,5% tõhus.

sos-pill
Kuidas toimib?

Suures annuses LNG pärsib või lükkab edasi ovulatsiooni ning muudab emaka limaskesta viljastatud munaraku pesastumiseks ebasoodsaks. Lisaks on oletatud, et LNG pärsib spermatosoidide, munaraku või embrüo liikumist, mõjutab kollaskeha funktsiooni, pärsib viljastumist ja munaraku pesastumist. Summaarselt on see meetod 98,5% tõhus. SOS-pillid ei toimi, kui rasedus on juba olemas (viljastatud munarakk on pesastunud emaka limaskestale). Seega ei ole SOS-pillidel raseduse katkemist ehk aborti esilekutsuvat toimet.

Kasutamine

Ravim tuleb sisse võtta esimesel võimalusel pärast vahekorda, kuid mitte hiljem kui 3-5 päeva peale vahekorda. Tabletid on seda tõhusamad, mida kiiremini pärast kaitsmata vahekorda nende tarvitamist alustatakse. Kui kasutatakse peamise meetodina kondoomi, võiksid “hädaabi” pillid olla varutud tagavaraks.

SOS-pille pole soovitatav kasutada sagedamini kui kord kuus. Kui sagedasem kasutamine osutub vajalikuks või kasutataksegi kord kuus, tuleks mõelda teisele kontratseptsiooni meetodile (pillid, plaaster, tuperõngas, emakasisene vahend).

SOS pillide kasutamise eelised ja võimalikud probleemid

Eelised
Tõhus meetod, mida saab kasutada pärast kaitsmata vahekorda
Vastunäidustuste vähesus

Võimalikud probleemid:
SOS-pillid pole meetod pidevaks kasutamiseks!
Kõige sagedasem kõrvaltoime on menstruaaltsükli häire – veritsus mõne päeva möödudes pärast pillide tarvitamist või algab menstruatsioon tavapärasest varem. Ette võib tulla iiveldust, oksendamist.

Kes ei saa SOS-pille kasutada?

SOS-pillid on vastunäidustatud, kui on rasedus, allergia, äge porfüüria või äge maksahaigus. Seega meetodi kasutamiseks absoluutseid vastunäidustusi ei ole.
Kui ravimi kasutamise ajal on patsient rase ja soovib rasedust edasi kanda, siis seni teadaolevalt pole leitud tavapärasest rohkem väärarendiga laste sündi või probleeme raseduse kulus.

Kust vahendit saab?
Hädaabi pillid on saadaval apteegi käsimüügis, so ilma arsti retseptita.

Emakasisesed vahendid (ESV)

Emakasisene vahend on pikaajaline ja tõhus rasedusest hoidumise meetod, mis sobib enamikule, ka sünnitamata naistele. Plastikust T-kujulise spiraali sisestab naistearst tuppe ning selle toime kestab 3-5 aastat. Paigaldamine on lühiajaline (paar minutit kestev) ja võib olla seotud vähese valu või ebamugavustundega.

Kas teadsid?

Spiraal pole vastunäidustus tampoonide kasutamiseks. Spiraali puhul vältida tampoonide kasutamist esimeste kuude jooksul, edaspidi ei ole põhjust neid mitte kasutada. Tavaliselt käib naine peale spiraali asetamist paari kuu pärast naistearsti juures kontrollis, kus vaadatakse üle, kas spiraal asub endiselt õiges asendis. Sama visiidi käigus lõigatakse ka spiraali niidid lühemaks.

Vaskspiraal


Kuidas toimib?
Vaskspiraal takistab mehhaaniliselt embrüo kinnitumist emakaseinale ning vaseioonid vähendavad seemnerakkude liikuvust.

Vaskspiraali tõhusus on ~99%.

Kasutamine
Spiraali paigaldab naistearst/perearst. Tavaliselt paigaldatakse ESV menstruatsiooni ajal – siis on kindel, et pole rasedust ning emakakaelakanal on pisut avatud ja protseduur hõlpsam. Vajadusel saab paigaldada ka muul ajal (nt rinnaga toitmise perioodil, mil menstruatsioonid pole veel taastunud).

Vaskspiraal
Vaskspiraali eelised ja võimalikud probleemid

Eelised

 • Sobib neile noortele, kellel on probleeme regulaarse rasestumisvastase vahendi hankimisega
 • või vahendi hoidmisega kodus
 • Vahend pole seotud seksuaalvahekorraga ega nõua meelespidamist
 • Sobib sünnitanud naistele, kellel on tarvis pikemaaegset kaitset
 • Sobib hästi ja saab paigaldada rinnaga toitmise perioodil. Sobiv vahend ka neile, kellel on mingil põhjusel vastunäidustatud hormonaalsed meetodid
 • Viljakus taastub kohe pärast vahendi eemaldamist

Võimalikud probleemid kasutamisel

 • Emakasisene vahend sobib naisele, kelle seksuaalsuhe on vastastikku monogaamne.
 • Sünnitamata noortele pole esmavalikuks, kuna noortel on enam seksuaalpartnereid ja seeläbi suurem risk STLHdesse nakatumiseks.
 • Vahend ise ei põhjusta suguteede põletikke, küll aga on põletiku teket soodustavaks ja selle kulgu raskendavaks asjaoluks, juhul kui suguteedesse satuvad haigustekitajad.
 • Osal kasutajatest muutuvad menstruatsioonid vererohkemaks ja pikemaks
Kes ei saa kasutada vaskspiraali?

Naised, kellel:
• on kaasasündinud vaheseinaga või kahesarveline emakas
• esineb sageli suguteede põletikke või on hiljuti läbi põetud äge väikevaagna põletikuline
haigus
• on väga vererohked ja valulikud menstruatsioonid
• esineb aneemia
• on teadmata põhjusel veritsused suguteedest
• esineb vaseallergia
• on anamneesis bakteriaalne endokardiit või paigaldatud südameklapi protees
• on HIV

Kust vahendit saab?
Vaskspiraali müüakse apteegis arsti (naistearst, perearst, noorte nõustamiskeskuse arst) retseptiga. Vaskspiraal ei ole haigekassa soodusravimite nimekirjas.

Hormoonspiraal

Hormoonspiraali toimeaine on levonorgestreel (LNG), mis toimib paikselt emakas. Hormoon on kapslisse lisatud selliselt, et igapäevaselt eraldub emaka limaskesta ühtlane kogus (20μg/24h) hormooni. Erinevalt pillidest, plaastrist, tuperõngast ja süstitavast vahendist on siin hormooni toime eeskätt lokaalne (mõjutab otse emaka limaskesta).

Kuidas toimib?
Rasestumisvastase toime aluseks on LNG lokaalne toime emaka limaskestale – emaka limaskest õheneb ja viljastatud munaraku pesastumine pole võimalik. Kollakehahormooni toimel pakseneb emakakaela kanali lima ja muutub spermatosoididele raskesti läbitavaks. Osaliselt on pärsitud ovulatsioon. Kaasneb vaskspiraalile sarnane “võõrkehaefekt”. 

Need mitmesuunalised toimed teevad hormoonspiraali ülimalt tõhusaks vahendiks, rasestumisvastane kaitse on võrreldav steriliseerimisega: 99,8–99,9%.

Kasutamine
Spiraali paigaldab naistearst/perearst. Tavaliselt paigaldatakse ESV menstruatsiooni ajal – siis on kindel, et pole rasedust ning emakakaelakanal on pisut avatud ja protseduur hõlpsam. Vajadusel saab paigaldada ka muul ajal (nt rinnaga toitmise perioodil, mil menstruatsioonid pole veel taastunud).

hormoonspiraal
Hormoonspiraali eelised ja võimalikud probleemid

Eelised

 • Hormonaalspiraal sobib naistele, kes vajavad pikemaajalist rasestumisvastast kaitset
 • Endomeetriumi õhenemise tulemusena väheneb oluliselt menstruatsiooniga erituva vere hulk
 • Ühel viiendikul kasutajatest ei esine menstruatsiooni hormoonspiraali olemasolu ajal – see on vahendi oodatav ja soovitud toime
 • Hormoonspiraali eemaldamisel menstruaaltsükkel (ja viljakus) taastub kiiresti, 1–2 kuu jooksul. Ka menstruatsiooniga seotud valulikkus taandub enamikul kasutajatest. Seega on hormoonspiraal eelistatud naistel, kes kannatavad vererohkete ja valulike menstruatsioonide all
 • Paksenenud lima emakakaelas takistab lisaks spermatosoididele ka võimalike haigustekitajate levimist ülemistesse suguteedesse, panustades seeläbi viljakuse säilimisse
 • Väheneb emakavälise raseduse risk

 

Võimalikud probleemid:

 • Kuigi progestiini soovitud toime on vaid lokaalne, võib esimestel kasutuskuudel esineda ka süsteemsele toimele viitavaid nähte – aknet, iiveldust, peavalu, meeleoluhäireid, seksuaalihamuutust. Need nähtused taanduvad enamasti hiljemalt poole aastaga
 • Kuna emaka limaskesta inaktiivseks muutumine võtab mõne aja, on teine sageli esinev kõrvaltoime esimesel kolmel kuni kuuel kasutuskuul ebaregulaarne veritsus
Kes ei saa hormoonspiraali kasutada?

Naised, kellel:
• on kaasasündinud vaheseinaga või kahesarveline emakas
• esinevad sageli suguteede põletikud või on hiljuti läbi põetud äge väikevaagna põletikuline
haigus
• on teadmata põhjusel veritsused suguteedest
• on ravitud rinnavähki või emakakaela pahaloomulisi kasvajaid
• on hetkel aktiivne äge maksahaigus
• on venoosne tromboos
• on anamneesis bakteriaalne endokardiit või paigaldatud südameklapi protees
• on HIV

Kust vahendit saab?
Hormoonspiraale müüakse apteegis arsti (naistearst, perearst, noorte nõustamiskeskuse arst) retseptiga. Vahend on haigekassa soodusravimite nimekirjas.

Füsioloogiline meetod

Hormoonivabast naturaalse tsükli jälgimisega seotud rasestumisvastasest meetodist rääkides kasutatakse palju erinevaid nimetusi, näiteks füsioloogiline meetod, abstinentsimeetod, “viljakate päevade” meetod, naturaalne pereplaneerimine (Natural Family Planning), viljakusteadlikkuse meetod, rütmimeetod, kalendermeetod. Olemuselt on tegemist rasestumisvastane meetodiga, kus naine jälgib menstruaaltsükli ajal erinevaid viljakussignaale, mille eesmärk on ära tabada ovulatsioon ja vältida vahekorda sellele eelnevatel ja järgnevatel päevadel.

rasestumisvastased vahendid

Selle meetodi eeliseks on see, et füüsilisi kõrvalmõjusid pole ja oma keha tundmine tuleb kasuks ka siis, kui on soov rasestuda. Meetodi kasutamise eelduseks on regulaarne menstruaaltsükkel ja distsiplineeritud ning motiveeritud kasutaja.

Kui loomulikku pereplaneerimist korrektselt ja järjepidevalt jälgida, on selle efektiivsus ideaalsel kasutamisel kuni 99%. Küll aga vähendab igasugune menstruatsioonitsükli kõikumine, stress jm meetodi usaldusväärsust ning tavalisel kasutamisel jääb meetodi efektiivsus ~76% kanti.

Reaalses elus rasestub iga viies naine sajast, kes kasutab looduslikku pereplaneerimist. Seega sobib meetod eelkõige naistele, kes rasestumise korral otsustaksid sünnitamise kasuks.

Loe rohkem:

Ovulatsioon toimub keskmiselt, olenemata menstruaaltsükli pikkusest, 14 päeva enne oodatavat menstruatsiooni. Munarakk püsib viljastamisvalmis ~24 tundi, spermatosoidid püsivad naise suguteedes viljastamisvõimelistena ~3-5 päeva. Ovulatsiooni hindamiseks ja oma kehafunktsioonide kaardistamiseks on kasutatud erinevaid kaudseid märke – basaaltemperatuuri mõõtmine (tõuseb 24 tundi pärast ovulatsiooni), emakakaela lima muutumine klaasjaks ja venivaks (vahetult enne ovulatsiooni), luteiniseeriva hormooni määramine uriinist (test muutub positiivseks 26–27 tundi enne ovulatsiooni). Suguühtest hoidutakse või kasutatakse kondoomi ovulatsiooni ajal ja mõned päevad enne ja pärast ovulatsiooni.

Pöördumatud meetodid

Pöördumatud meetodid tähendavad, et nende rakendamine annab eluaegse tulemuse. Pöördumatute meetodite alla kuulub steriliseerimine naistel ja vasektoomia meestel.

Kuna eluplaanid võivad muutuda, siis on steriliseerimise eelselt soovitatav kaaluda sugurakkude külmutamist – juhuks kui uue lapse isu aastaid hiljem siiski tagasi tuleb.

Steriliseerimine

 

Steriliseerimise käigus suletakse naise munajuhad püsivaks raseduse vältimiseks. Munajuhad lõigatakse läbi või ligeeritakse (seotakse kinni). See tähendab, et naise munarakud ei saa spermatosoididega kokku, mistõttu viljastumist ei saa toimuda. Munarakud vabanevad munasarjadest nagu tavaliselt, kuid need imenduvad loomulikult naise kehasse.

naise steriliseerimine
Vasektoomia

Vasektoomia

 

Meeste steriliseerimist nimetatakse vasektoomiaks. Selle käigus suletakse meeste seemnejuhad. See on kiire ja suhteliselt valutu kirurgiline protseduur, mille tulemusel seemnepurskega väljub seemnevedelik, milles pole seemnerakke.

Pöördumatute meetoditega seotud eelised ja puudused:

Peamine eelis on kõrge ja püsiv rasestumisvastane tõhusus ja kõrvaltoimete puudumine. Riskid on seotud peamiselt kirurgilise protseduuriga. Steriliseerimise kasuks otsustamisel tuleb teada, et meetod on pöördumatu – munajuhade või seemnejuhade läbitavuse taastamine pole tavaliselt võimalik.

Praegu Eestis kehtiva “Raseduse katkestamise ja steriliseerimise seaduse” kohaselt võib täisealist teovõimelist isikut steriliseerida, kui esineb vähemalt üks järgmistest tingimustest:

 • isikul on vähemalt kolm last
 • isik on vanem kui 35-aastane
 • rasedus ohustab naise tervist
 • muud rasestumisvastased vahendid on vastunäidustatud
 • isikul on oht saada raske vaimse või kehalise tervisekahjustusega laps
 • isiku haigus või tervisega seotud probleem takistab lapse kasvatamist.

Digiõpiku valmimiseni ja OPIQ.ee liidestumiseni

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)